Ако някой ни попита кое е по-добре - човек да си купи или да си осинови домашно животно, ние без каквото и да е колебание ще посочим осиновяването като най-добър вариант. Само като си представим колко животни стоят по приюти, а същевременно злонамерени търговци надуват цените, само и само да вземат повече пари, лошо ни става.
Попитайте човек какво е първото нещо, което забелязва у животно, което е осиновил, и той ще ви каже, че това са очите. Но да не изпадаме в излишни сантименталности. Днес сме решили да ви посочим прагматичната страна на иначе едно безспорно емоционално решение - да прибереш у дома си животно, което може да е било изхвърлено, а може просто да е било родено без късмет и без дом.
Преди да се решите на тази важна и похвална стъпка, е добре да се запознаете с няколко неща, които е добре да знаете.
1. Осиновяването на животно е изключително отговорно решение
Да, знаем, че това е клише, но е самата истина. Докато животното свикне с вас и вие с него, ще ви е нужно време и търпение. Убедете се, че имате и искате да отделите голяма част от времето си за животното, кото ще приберете у дома си.
2. Направете си предварително проучване
Вижте къде най-близо до вас има ветеринарен кабинет, къде се продава качествена храна за животни и прочетете малко за животното, което сте си избрали, и нуждите, което то ще има.
3. Осиновяването е без пари, но след това нещата се променят
От момента, в който вземете животното у дома, до края на живота му вие ще сте човекът, който ще му осигурява храна, ваксини, играчки и всякакви необходими консумативи и аксесоари. Общото между осиновеното и закупеното животно е, че грижите са еднакви и като време, и като пари. Ако имате финансови затруднения, може би е редно малко да почакате.
4. Ще трябва да се посветите на животното
Котките могат да доживеят 15-20 години, кучетата - 10-15. Пригответе се предварително за дългогодишно приятелство и грижи.
5. Любовта от пръв поглед не е достатъчна
Да, всички хора искат да имат най-най-сладкото животинче, но освен хубавите очички, е важно и какъв е характерът на животното.
6. И при осиновените животни трябва възпитание
Дори и да не осиновявате бебе, а вече пораснало животно, пак ще се наложи да го обучите. Заредете се с голяма доза търпение, защото уроците може и да не вървят гладко. С постоянство и желание обаче ще научите новото си животно на всичко.
7. Обезопасете дома си
Помислете кои части от дома ви може да са опасни за животното, скрийте колкото се може повече кабели, вдигнете нависоко всички малки предмети, които могат да бъдат погълнати. Снабдете се с купички за храна, играчки и всичко необходимо, преди да вземете осиновеното същество.
8. Бъдете готови да реагирате бързо на всякакви промени
При осиновените животни стопаните трябва да са подготвени за всякакви неочаквани промени в поведението им, защото никой не може да проникне в главата на друго същество, за да знае какво го чака.
9. Пригответе се да се влюбите
Може и да ви се струва, че осиновяването на животно е огроооомна отговорност, но нито за миг няма да съжалявате. Вярвайте ни.