
Сигурни сме, че поне по няколко пъти на ден ушите ви биват обстрелвани със снаряди от рода на "хаштаг", "мем" и други страннозвучни думоиди. Чувате ги толкова често, че сигурно дори не сте се замисляли какво, аджеба, им е значението. Поне при нас е така и за да си просветлим информационно затъмнените мозъци, решихме да "чекнем" в Гугъла.
Аватар
Думата, означаваща нашето интернет превъплъщение, има тайнствен произход. "Аватар" произлиза от санскрит и описва приемането на земна форма от бога на небето. В английския език този термин се появява от хинди през 18 век, запазвайки своето мистическо значение чак до 1992 г., когато "Аватар" се появява в научно-фантастичния роман "Лавина" на американския автор Нийл Стивънсън и придобива технологично значение.
Хаштаг
През 1920-те години в Америка знакът "#" се използвал в качеството му на условно обозначение на теглото във фунтове. За първи път този знак бил използван от инженерите по телефония в Bell Labs, където изпълнявал ролята на знак за обща функция, наречен "октоторп". В днешно време "хаштаговете" стават популярни благодарение на социалните мрежи като Instagram и Twitter, където спомагат за намирането нa теми с общо съдържание като "Пролет" или "гащи" например.
Тролинг
Макар интернет троловете често да се изобразяват във вид на ухилено лице, самата дума произлиза от остарелия френски глагол "Troller", който означава "блуждая по време на лов". В английския език думата "Trolling" получава смисъла на "ловя риба на стръв". Именно това значение на примамка дава началото на виртуалния тролинг, където по-опитни потребители провокират конфликтни ситуации с по-слабо информирани събеседници. Също така, троловете в скандинавската митология са зли и неприятни същества.
Мем
Думата "мем" се появява през 1976 г. в книгата на английския професор Ричард Докинс "Егоистичният ген", от съкращаване на гръцката дума "μίμημα" ("мимем"), означаващо подобие/имитация. "Мем" в книгата е ген, явяващ се единица за културно препредаване. В наши дни "мем" се превръща в един от най-култовите интернет-феномени, описващ мълниеносното разпространяване на някакъв вид информация (видео, снимка и т.н.) от потребител на потребител.
Гийк
Думата "Geek" произлиза от немското "Geck", описващо "луд човек от странстващите циркове". Традиционно в Гик-представленията участвали хора, които откъсвали главите на живи пилета. В съвременния си смисъл думата "гийк" се появява в книгата "Годината на джакпота" на Робърт Хайнлайн, а през 80-те започват да я използват като описание на социално неприспособени деца с интерес към технологиите.