Симптомите на "интернетзависимите" са подобни, които проявяват и наркозависимите. Пристрастените демонстрират висока ангажираност с глобалната мрежа и изпадат в абстиненция, когато са лишени от достъп до Мрежата. Освен това "интернетзависимите" започват да изграждат толерантност към интернет т.е. имат нужда от все по-чести и все по-големи дози от "веществото", за да постигнат същото ниво на опиянение. При страдащите то зависимост към интернет са наблюдава и загуба на интерес към всякакви други стимули и прибягване към употребата на интернет при дисфория (разстроено емоционално състояние).
Редица клинични изследвания доказват, че при "интернетзависимите" настъпват промени в централната нервна система свързани с това как се изграждат връзките между мозъчните клетки. Въпросните изменения настъпват в зоните на мозъка отговарящи за вниманието, концентрацията, контрола върху изпълнението на задачи, възприемането и разбирането на емоциите.
Най-интересното е, че промените, които настъпват в мозъците на зависимите от интернет са същите, като тези, които се наблюдават при пристрастените към кокаин, хероин, кетамин и други наркотични вещества.
Зависимостта към интернет води и до нарушения в начина, по който функционират допаминотделящите системи в мозъка. Според някои изследвания, "интернетзависимите" разполагат с по-малко допамин-рецептори в конкретни части на мозъка от нормалните индивиди.
Разбира се, пристрастяването към интернет има и по-леки форми, които някои дори биха определили като много полезни. Подобна зависимост прави индивида по-продуктивен професионално, позволява му да отговаря светкавично бързо на служебни имейли, осигурява достъп до по-широко поле от информация по даден проблем и т. н. Това е донякъде валидно. Когато обаче зависимостта към световната мрежа започне да пречи на общото благосъстояние на индивида, вече са необходими мерки.