От 1848 до 1896 г. в Иран властва шах Насреддин шах Каджар. Едно от многобройните увлечения на шаха била фотографията. По новото за тези времена изкуство шахът се увличал още от детските си години, а когато приема властта, основава и първото официално фото студио в Иран.
През 1870-те години в Техеран открива свое студио руският фотограф Антон Сверюгин, който се превръща в придворния снимач на иранския владетел. Сверюгин създава фотолетопис на източната държава и за заслугите си е награден с с почетна титла.
Руснакът имал право да снима самия шах, неговите роднини от мъжки пол и слугите. Шах Насреддин обаче оставял за себе си удоволствието да фотографира наложниците от личния си харем, който наброявал според историческите источници до около 100 жени. Шахът сам проявявал плаките в собствената си лаборатория в двореца, а екстраординарността на направените от него снимки се крие във факта, че според шиитските закони по това време било немислимо да се снимат лицата на хората, още повече на жените. Само най-влиятелният човек в държавата можел да си прости да наруши закона и по този начин съхранил за поколенията облика на неговите любими жени. А жените... Оставяме изводите на вас! :)
Харемът на пикник
Шахът с няколко от жените си
"Несравнимата" Анис ал Долех
Пълнотата е била главният критерий за красота
Шахът и придворният му фотограф в приготовления преди снимки