Топ 10: Музиканти с увреден слух
Музиката може да бъде тъжна, спокойна, жестока, агресивна, но най-вече може да бъде силна. Много, много силна. Само си спомнете за най-добрия концерт, на който сте ходили. Музиката може би е била приятна и поглъщаща, но колко време след това не можехте да се отървете от онзи неприятен звън в ушите си. И само си представете стресът, на който са подложени самите музиканти, които всяка вечер трябва да се представят пред многобройните си фенове, докато стоят точно до гигантските тон колони, които гърмят в ушите им с часове. Този силен шум може да причини значителни увреждания в слуха, от които страдат редица известни музиканти. Много от тях обаче успяват да се справят с този проблем и продължават да правят музика, което в някои случаи изглежда като истинско чудо. Вижте кои са 10-те най-известни музиканти, които имат проблеми със слуха, но никога не са се отказали от музиката според Listverse.
Един от най-великите музиканти и композитори на всички времена е оставил трайна следа в световната музика и два пъти е бил избиран за "Залата на славата на рокендрола". Създал е повече от 30 уникални албума и е допринесъл за сътворяването на много повече. Познат както с протестните си песни като "Ohio”, така и с балади като "Heart of Gold” и рок шедьоври като "Cowgirl in the Sand”. Нийл Йънг обаче от години страда от шум в ушите – много разпространено заболяване сред музикантите, особено рок звездите, което се изразява в непрекъснато звънене в ушите, което често бива свързвано с частична загуба на слуха. Всъщност влечението на Нийл Йънг към по-спокойната акустична музика през 90-те да се дължи точно на това.
Ози е истинска сила в ранната история на хеви метъла и се е превърнал в един от най-успешните музиканти на всички времена. Освен признания за кариерата му с Black Sabbath, Ози заслужава признания и за приноса си към рок фестивалите с основаването и провеждането на Ozzfest – един от най-добре развиващите се фестивали. Наред с успеха си обаче и благодарение на години, прекарани в метъл света, Ози страда от значителна загуба на слуха.
Фил Колинс притежава многобройни признания за работата си. Наградите му варират от "Оскар", през "Грами" и "Златен глобус". След като се разделя с групата Genesis Фил Колинс има и много успешна солова кариера. За съжаление тази година музикантът обяви, че повече няма да участва в турнета заради влошеното състояние на слуха си, от което страда от години.
Джордж Мартин става световноизвестен като продуцент на The Beatles. Заради огромното му влияние върху бандата той често е наричан "Петият бийтълс". Освен работата му с великата банда, Мартин е продуцирал и други известни музиканти като Елтън Джон. Също като Фил Колинс, Мартин бе принуден да се пенсионира наскоро, тъй като слухът му, който го е направил известен, е изгубил своята прецизност.
Някои критици може и да не го считат за голям музикант, но никой не може да отрече успехите му и огромното влияние, което will.i.am има върху музикалния свят през последните години. И като член на The Black Eyed Peas, и като продуцент. Издал е много успешни албуми като "Monkey Business" и "Elephunk", и е продуцирал музиканти като Майкъл Джексън, Риана, Бритни Спиърс. Но според will.i.am тишината за него е нарушавана от болезнено звънене, което е причина той да парви музика по цял ден с цел да заглуши този шум.
Повечето от музикантите в тази класация дължат проблемите си със слуха на силната музика, на чието влияние са били подложени години наред. Брайън Уилсън обаче чува по-слабо с дясното ухо още от ранните си години. Въпреки този проблем той е аранжирал някои от най-добрите албуми на всички времена, като "Pet Sounds” на The Beach Boys. По повод на това постижение Боб Дилън е казал: "Исусе, погледни това ухо. Той трябва да го дари на "Смитсониън"".
В огромното си желание да постигне ненадминат звук, Джеф Бек е поставял китарите си на всевъзможни тестове. Неговото влияние се простира върху хеви метъла до електроника и прогресив рока. Той е класиран на 14-то място в чарта на най-великите китаристи на всички времена от списание Rolling Stone. И при него годините силна музика, на която е бил изложен всеки ден, са си казали думата и Джеф Бек страда от силно изразен шум в ушите.
Трудно можем да го опишем, защото трудно се описва една жива легенда. Само да споменем, че е единственият музикант, който три пъти е бил включван в "Залата на славата на рокендрола". Ерик Клептън е бил част от банди като The Yardbirds, Cream и Derek & The Dominoes, след което става световноизвестен като соло изпълнител. Преминал е през алкохолизма, наркотиците и отдавана страда от шум в ушите, но продължава да създава безсмъртни песни.
Човекът, който създаде първата рок опера, превърна разбиването на китарата в културен феномен и създаде песни като "My Generation”, "Won’t Get Fooled Again” и "Pinball Wizard”. Но работата в най-шумната банда в света - The Who, е причинила на всичките ѝ четирима членове проблеми със слуха, като слухът на Таунсенд е най-засегнат. Въпреки затрудненото си чуване, той продължава да свири и да изнася мощни лайв концерти.
Кой друг би могъл да бъде освен легендарният глух композитор?! Докато повечето от музикантите в класацията имат затруднения, но не са изгубили слуха си напълно, то Бетовен тотално спира да чува през 1814 г., въпреки че продължава да създава шедьоври като "Девета симфония". Историците многократно са спорили относно причината за оглушаването му, изтъквайки най-различни причини като навика му да се полива с ледена вода, за да остане буден например. Вероятно ще си остане тайна защо е загубил слуха си, но музиката му ще бъде вечно жива и слушана с удоволствие от всяко следващо поколение.