Биография:
Световноизвестният медиен магнат Кийт Рупърт Мърдок, по-известен като Рупърт Мърдок, е роден на 11 март 1931 година в австралийския град Мелбърн. Баща му Артър притежава вестник и издателската компания News Limitied. Рупърт учи в "Geelong Grammar School", едно от елитните частни училища в Австралия, а по-късно учи философия, политика и икономика в колежа "Уорчестър" и в Оксфорд в Англия. Мърдок се е женил три пъти - през 1956 година взима Патриша Букър за съпруга, от която има дъщеря - Прудънс. Рупърт се развежда с първата си съпруга след 11 години брак и веднага се жени за Ана Торв - журналистка в притежавания от австралиеца австралийски ежедневник The Daily Telegraph. От втората си съпруга медийният магнат има три деца - Елизабет, Локлан и Джеймс. Бракът им оцелява цели 32 години, като при развода Ана прибира 1.2 млрд. долара от богатството на Рупърт. Само 17 дни след втория си развод Мърдок се жени за трети път - този път за Уенди Денг - 38 години по-млада от Рупърт. От нея милиардерът има две деца - Грей Елън и Клое.
Професионална кариера:
Когато Рупърт е 22-годишен, баща му почива и това принуждава младия австралиец да прекъсне образованието си в Оксфорд и да се върне в Австралия, за да поеме семейния бизнес. Мърдок моментално насочва вниманието си към разширяване на завещания му бизнес и купува вестник Sunday Times в Пърт. През следващите години името на Мърдок става известно в Австралия като медийна акула, поглъщаща по-малки вестници. Купуването на Daily Mirror му позволява да се издигне до едно от най-големите имена по отношение на австралийските медии.
Определящ момент в живота на Мърдок е случаят "Стюарт" в Аделаида. "Нюз Лимитийд" започва кампания за освобождаването на Макс Стюарт, млад абориген, който е осъден за убийството на малко момиченце на плажа край Седюна, Южна Австралия през 1958 година. Стюарт е осъден на смърт чрез обесване, като "Нюз" открито критикува делото срещу него и провежда собствено разследване. По-късно смъртното наказание е заменено с доживотен затвор. Кампанията на "Нюз" си навлича гнева на премиера на Южна Австралия сър Томас Плейфорд. Той нарежда да се събере Кралската комисия и да преразгледа решението на съдята, отменил смъртното наказание на Стюарт. В резултат комисията потвърждава вината на Стюарт и препоръчва на "Нюз ООД" (на която Мърдок е изпълнителен директор) да бъдат таксувани с девет броя в полза на държавата за противодържавна клевета, форма на предателство, определени въз основата на средновековното английско право и престъпна клевета. Следва обжалване и прокуратурата оттегля исканията си за отнемане.
Първата покупка на Мърдок извън границите на Зеления континент е купуването на мажоритарен дял от новозеландския ежедневник The Dominion. През същата година австралийският богаташ започва да издава първия национален всекидневник в Австралия - The Australian. След осем години Мърдок прави и най-големия си удар в Австралия - сдобива се с The Daily Telegraph, най-големият таблоид на Сидни. По това време интересът на Мърдок вече се насочва към Великобритания, където успява да купи News of The World - неделния вестник с най-голям тираж на Острова. Негова става и марката на Mirror - The Sun, който се превръща в таблоид под ръководството на Мърдок. В началото на 80-те години австралиецът взима британските The Times и The Sunday Times. Мърдок укрепва позициите си във Великобритания посредством статии в подопечните му медии, които представят в добра светлина тогавашния британски премиер Маргарет Татчър. След това магнатът хитро сменя лагера и навреме подкрепя дългогодишния премиер Тони Блеър. Мърдок вкарва автоматизирано производство на вестниците на Острова, което води до пререкания с профсъюзите и уволнението на 6 хил. служители. В крайна сметка обаче новият метод се налага.
Походът на Мърдок на американския пазар започва през 1973 година с купуването на San Antonio Express-News. Скоро след това започва да издава таблоида Star, който се продава главно в супермаркетите, а през 1976 година купува New York Post. През 1987 година Мърдок става американски гражданин, тъй като това е условие за придобиване на американска телевизионна мрежа - в случая Fox News. През 1995 година срещу Мърдок започва съдебно дело, като обвинението твърди, че Мърдок не може да притежава Fox News заради базираната в Австралия News Corporation, която е база на Fox. Милиардерът обаче печели делото. През същата година Мърдок стартира голям новинарски уебсайт, The Weekly Standard, а година по-късно богаташът стъпва на пазара на кабелната телевизия с Fox News Channel, който с течение на времето подкопава сериозно пазарния дял на CNN - причината на първо място Fox да се появи изобщо. Проучване от 2004 година показва, че Fox е "новината на деня" - девет от десетте най-гледани програми в САЩ в категория "Кабелни новини" са дело на медията на Мърдок. През същата година Мърдок мести главния офис на News Corporation от Аделаида, Австралия в САЩ. През 2007 година Мърдок купува медийната империя Dow Jones зa 5.6 млрд. долара и продава 90% от индустриалния борсов индекс Dow Jones на CME за 675 млн. долара. Наскоро Мърдок обяви, че ще направи платени всички свои уебсайтове - в момента (към 2010 година) Мърдок обмисля сътрудничество с Microsoft, което ще означава оттегляне от Google.
През второто тримесечие на фискалната 2010 година News Corporation бележи ръст в приходите от 10% до 8.7 млрд. долара, а печалбата се изчислява на 254 млн. долара. Нетното състояние на Мърдок по това време се изчислява на 6.3 млрд. долара.