Лари Кинг

роден на 19 ное 1933 в Бруклин,
телевизионен и радио водещ, актьор

Биография:

Лорънс Харви Зайгер, познат като Лари Кинг, е роден на 19 ноември 1933 г. в Бруклин, Ню Йорк. Родителите му са евреи, избягали в САЩ. Когато Лари е на 9 години, баща му умира от сърдечно заболяване на едва 44-годишна възраст. Това принуждава майка му да работи здраво, за да успее да отгледа двамата си сина.

Още от малък Лари иска да работи в радиото, но кончината на баща му сериозно разклаща емоционалното състояние на детето. Лари разваля успеха си в училище и започва да работи в пощата, за да подпомага финансово майка си.

Кариера в радиото:

Случайна среща с телевизионен водещ от CBS дава начален тласък на Лари. Водещият го съветва да замине за Флорида, където се търсят тв и радио служители без опит. Кинг заминава и получава първата си работа в радио "Маями". Там младежът чисти и служи като момче за всичко. През май месец 1957 г. един от радиоводещите напуска и Лорънс Зайгер (все още с родното си име) е назначен на негово място. Започва директно с пълни смени, а не след дълго започва да води политическите и спортни новини. Получавайки 55 долара седмично, Лари се чувства така, сякаш сбъдва най-голямата си мечта.

Мениджърът на радиото съветва Лорънс да смени името си на нещо не толкова етническо като Зайгер, което се помни трудно. Повлиян от някаква реклама, младият водещ избира името Лари Кинг и скоро става популярен с него.

Кариера в телевизията:

През 1960 г. прави първото си телевизионно предаване в местната телевизия, а по-късно започва и собствена колонка в "Miami Herald" и "Miami News". През 60-те години Кинг се запознава с телевизионната знаменитост Джаки Глийсън, а по-късно ще каже за него, че го е научил на много за телевизията и го приема като негов ментор.

В края на 1971 г. Лари Кинг има финансови проблеми и през 1972 г. губи работата си. През следващите няколко години се опитва постепенно отново да изгради кариерата си, пишейки за различни списания. В края на 70-те години вече всичко е отминало и той се връща в радиото в Маями. През 1978 г. стартира "Шоуто на Лари Кинг", в което водещият разговаря с гостите си и пуска в ефир слушатели, които могат да задават въпроси. Работата му привлича вниманието на Тед Търнър, който през 1985 г. го наема за тв шоу в CNN.

"Larry King Live" става първото международно тв шоу с възможност за включване на зрители. В следващите 25 години Кинг успява да възпита своя лоялна публика, срещайки я с президенти, спортисти, актьори, национални герои, известни чужденци и всякакви хора, заслужаващи публично внимание. Скоро предаването добива рекорден рейтинг.

През юни 2010 г. Кинг обявява, че се оттегля от шоуто, а през септември същата година от CNN посочват Пиърс Морган за негов наследник.

Извън телевизионната си кариера Кинг е участвал в няколко филма, озвучавал е анимационни продукции, написал е няколко книги за сърдечните заболявания (след като прекарва инфаркт), а през 2009 г. излиза и автобиографията му "My Remarkable Journey".

Лари Кинг е известен и с това, че се е женил цели осем пъти, два от които за една и съща жена. През по-голямата част от живота му водещият или се е женил, или е бил в развод. От всичките си бракове има четири деца.

   
 
НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ