Биография:
Карл Ото Лагерфелд е единствено дете на заможното семейство на Кристиан Лагерфелд, член на шведско семейство търговци, и Елизабет Лагерфелд. Двамата са производители на консервирано мляко (Glucksklee-Milch GmbH). Интересен е фактът, че самият Лагерфелд дава за официална рождена дата 1938 г., докато вестник „Bild am Sonntag” показва реалната дата с откъс от кръщелното му свидетелство, където е записана 1933 г. като година на раждане. Въпреки това Лагерфелд използва официалната дата, за да обявява възрастта си - през 2008 празнува 70-ия си рожден ден, макар че е по-стар.
През 1944 г. се премества в Бад Брамсщад, където е ученик в училището „Юрген-Фулендорф“, а през 1953 г. емигрира с майка си в Париж.
Творчески път:
След преместването си в Париж, Лагерфелд учи в лицея Монтен, с идеята да стане дизайнер. Скоро печели конкурса за палта на „International Wool Secretariat” и е назначен на стаж в ателието на Пиер Балмен. След три години при Балмен, Лагерфелд се премества да работи при Жан Пату, където в рамките на пет години прави по две колекции Висша мода на година. След като напуска Пату през 1962 г., той незабавно се насочва към свободната практика, като работи с марки като „Valentino”, “Reppeto”, “Krizia”. През 1963 г. започва да прави дизайна на дрехите на “Tiziani”, чийто клиенти са били имена като Елизабет Тейлър, Джина Лолобриджида, Дорис Дюк. Работи там до 1969 г., като от 1964 г. същевременно работи и с „Chloe”. През 1972 г. започва дългото му партньорство с „Fendi”, но неуморният Карл прави и колекции за японския „Isetan”, обувки за „Charles Jourdan”, пуловери за „Ballantine” и е моден съветник на „Trevira”.
През 1983 г. става главен дизайнер на „Chanel”, като успява да върне марката под светлините на прожекторите, достигайки върха през 80-те и 90-те години.
В началото на 1990 г. наема стриптизьорки и италианската филмова звезда Моана Пози за модели на неговата черно-бяла колекция за „Fendi”, което кара главната редакторка на американския Vogue-Ана Уинтур да напусне демонстративно шоуто.
През 2004 г. прави дизайна на дрехите на Мадона за турнето й „Re-Invention” и наскоро направи костюмите за турнето „Show girls” на Кайли Миноуг. От 2004 г. също така работи и с шведската марка „H&M”.
Лагерфелд се занимава и с фотография и фотосесията на Дейвид Милър и снимката на Марая Кери за корицата на списание „V”, доказват професионализма му.
Освен модните си интереси, Карл Лагерфелд ни покава и друга страна от артистизма си, автор и съ-автор на няколко книги: “Madmoiselle: Coco Chanel Summer 62”;”Karl Lagerfeld: The Beauty of Violence”,”Claudia & Karl”,”Karl Lagerfeld: A Fashion Journal-A Visual Record of Anna Piaggi's Creative Dressing and Self-Editing” - в партньорство с главната редакторка на италианския „Vogue” Ана Пиаджи.
Още значими награди:
Награда „Бамби“ - 1989 г. и 2005 г.
Дизайнерска награда „Лъки Страйк“ - 1993 г.
Награда „Модна звезда“ от списание „Elle” - 2008г.
Интересни факти:
Карл се ражда 10 години, след като родителите му сключват брак. Тогава майка му е на 42 години, а баща му на 60.
След като спечелва наградата на „International Wool Secretariat”, Карл признава в интервю, че печелившата му категория е тази, която харесва най-малко. Всъщност той обича да прави "малки черни рокли". В същия конкурс участва и Ив Сен Лоран, който спечелва наградата в категорията за проект на рокля.
Още в началото на кариерата си германският дизайнер прави пола "изненада" (както я нарича той), която прилича на изключително широка плисирана пола и по този начин се прикрива фактът, че това всъщност е панталон.
Като изявен фотограф, Карл Лагерфелд добави в портфолиото си от модни фотосесии и тази за календара "Pirelli" за 2011 г.
В днешно време се вдъхновява от това, "което вие наричате вулгарност", твърди самият дизайнер в интервю пред Luxury chanel.
Лагерфелд е известен с драстичната загуба на 42 килограма за 13 месеца, след като спазваше диета, специално разработена за него от д-р Жан-Клод Удре. Причината е модата - искал да носи дрехите на Хели Слиман, които са за изключително слаби мъже. Това довело до написването на книгата "Диетата на Карл Лагерфелд".