Биография:
Джулиан Пол Асанж е австралийски публицист и журналист. По-известен е като създателя на уебсайта Уикилийкс, който прави след като дълго време се занимава с хакерство и програмиране. Афинитетът му към компютърните технологии се появява на около 16-годишна възраст и се подвизава в мрежите под псевдонима Мендакс. Арестуван е за подозрение за кражба на 500 хил. долара от сметките на Ситибанк.
Джулиан Асанж стартира свое собствено онлайн телевизионно предаване "Светът утре", което е излъчвано в ефир в кооперация с "Русия днес". Първото му интервю е с Хасан Насрала. Следащите му гости са Славой Жижек и Дейвид Хоровиц, Монсеф Марзуки, Ала Абд ел-Фатах и др.
Световна популярност добива след като изпраща до редакциите на вестниците "Гардиън", "Шпигел" и "Ню Йорк Таймс" класифицирана информация от около 100 000 документа, свързани с войната в Афганистан през 2001 г. Част от документите разкриват убийства на цивилни граждани от страна на американската армия. Избухва международен скандал, а Асанж предупреждава, че притежава още 15 000 документа с класифицирана информация от Пентагона. През 2010 г. на страниците на Уикилийкс излизат компромати за приключилата през 2010 г. война в Ирак. Смята се, че с тази информация се е сдобил, хаквайки базата данни на Пентагона.
След избухването на скандала Асанж е преследван и търси политическо убежище в Швеция. Там обаче е обвинен в нападение и изнасилване на две шведки. Впоследствие обвиненията отпадат, но Швеция така и не приютява австралиеца. Следващата му стъпка е да поиска политическо убежище от Еквадор. От 16 август 2012 г. до днес Асанж се помещава в еквадорското посолство в Лондон, като външният министър обявява, че му дава дипломатическо убежище за неограничено време и австралиецът може да остане там колкото си поиска. От британското правителство гарантират, че няма да му позволят да напусне страната. На 19 август 2012 г. Асанж произнася реч, призовавайки САЩ да спре лова на вещици.
През 2008 г. Джулиан Асанж получава награда от Амнести интернешънъл за публикуване на материали за корупцията на управляващите в Кения. През 2011 г. списание "Тайм" го обявява за една от 100-те най-влиятелни личности в света.