5
Гигантска костенурка (Chelonoidis nigra)
4
Гренландски кит (Balaena mysticetus)
3
Гренландска акула (Somniosus microcephalus)
2
Океанската "Твърда черупка" (Mercenaria mercenaria)
1
Безсмъртната медуза (Turritopsis dohrnii)
Животните рядко достигат максималната си възможна възраст в дивата природа поради причини като болести, хищници, унищожаване на местообитанията им, конкуренция за храна и подслон и др. Въпреки това има такива, които могат да живеят в продължение на векове... че даже и повече. Ето кои са те:
Известна е като най-голямата костенурка на земята. Възрастните достигат тегло от 400 кг. И дължина от почти 2 метра. Най-дълго живялата регистрирана костенурка е била на 176 години, но според учените те могат да достигнат и 200 години. Дълголетието им се обяснява със забавения им ритъм за живот.
Това е второто най-голямо животно в света след синия кит, достигащо 20 метра дължина и 150 тона тегло. По отношение на дълголетието обаче Balaena mysticetus бие братовчед си, като регистрираният рекордьор е бил на 211 години.
Известна още като полярна акула, Somniosus microcephalus е една от най-големите акули, достигаща 2,5 тона и дължина от 8 метра. Проучване на дълголетието им не е дало еднозначни резултати, но учените смятат, че то е между 270 и 500 години! Според допълнителни изследвания е станало ясно, че тези акули достигат полова зрялост на около 150 години.
Смята се, че тези миди живеят по повече от 400 години (стига да не попаднат в някоя кухня). Рекордьорът е намерен от експедиция през 2006 г. и е бил на впечатляващите 507 години.
Докато хората винаги са мечтали за безсмъртие, за Turritopsis dohrnii то е даденост. Тази медуза е с размер, който едва достига до 5 милиметра, но има уникалната способност да живее вечно, като трансформира тялото си.
Животът ѝ започва от яйце, след което то става ларва и полип, а накрая се превръща в медуза. След достигане на полова зрялост, медузата започва отново да се превръща в полип. През този етап на развитието си другите подобни медузи започват да умират, но не и Turritopsis dohrnii. Именно тогава, тя обръща процеса на стареене и се подмладява. Този процес се нарича трансдиференциация и при него клетките се преобразуват от един тип към друг. Интересното в случая е, че тези цикли могат да се повтарят непрекъснато, което на практика превръща медузата в безсмъртна.