Бебетата са като детектори

22.12.2011, 09:22

   
 
Бебетата са като детектори

Млади и не толкова млади татковци, оказва се, че малките ви сладки бебчовци са много по-схватливи, отколкото предполагате. Ново проучване, публикувано в Infant Behavior and Development, доказва, че малчуганите на малко повече от една година могат да преценяват дали заслужавате доверие и дали си заслужава да ви слушат.

Авторът на проучването Даян Паулин-Дюбоа – професор по психология в Центъра за изследване на човешкото развитие в университета "Конкордия" в Канада, казва, че дори на такава ранна възраст децата не вярват сляпо на информацията, която им даваме. Съмнителната или противоречива информация минава "на скенер" през когнитивната система на детето. Изследването е базирано на наблюденията върху 60 бебета на възраст между 13 и 16 месеца. Половината от тях трябвало да взаимодействат с "надежден" възрастен, а другата половина – с "ненадежден" при играта с кутия, която в някои от случаите съдържала играчка, а в други – била празна.

Експериментът бил проведен в два етапа, но изводът е, че бебетата били много по-доверчиви към възрастните, които не ги излъгали за съдържанието на кутията. И били по-склонни да имитират новите си възрастни приятели, след като последните спечелили доверието им.

Според специалистите това се дължи на факта, че въпреки факта, че хората сме социални същества, ученето от другите понякога е съпроводено с придобиването на невярна информация. А способността да разпознаваме хората, на които не трябва да имаме доверие, е защита срещу придобиването на тази невярна информация. И явно тази способност се развива още след първата година от живота на детето. Имитацията е свързана точно с тази способност. Децата подражават на възрастните по-често отколкото на другите деца. Освен в случаите, когато някои възрастни им се струват "ненадеждни".

Ние тълкуваме изследването като предупреждение да не лъжем и да не заблуждаваме децата си, а не като позволение да ги оставяме да говорят и общуват с когото си искат. Те може и да имат детектор за разпознаване на лъжците, но все пак са деца, а за децата е най-добре да не разговарят с непознати.

Факт е, че родителите постоянно лъжат децата си, невинаги умишлено, но все пак ги лъжат и заблуждават, понякога заради собственото си безсилие да отговорят на детските въпроси или за да ги остави детето им на мира поне за малко. Но е важно да не се увличаме в това. Защото ако веднъж изгубите доверието на детето си, е много вероятно то никога повече да не ви вярва, без значение дали след лъжата всеки път му казвате истината.

Източник: Vitals

   
 
ДОБАВИ КОМЕНТАР 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ