
Всички сме чували шантавите идеи как супермаркетите използват специална политика, за да накарат клиентите да се чувстват спокойни и да купуват неща, от които нямат нужда. Ами, оказа се, че не е толкова шантаво всичко. Големите вериги имат цели отдели от рекламисти, психолози и изпечени лъжци, чиято единствена цел е да ви продадат нещо.
Гузната съвест взема превес обаче. Един от големите шефове на една от най-големите вериги в Европа (името му и марката на магазините, разбира се, остават тайна) разказва свободно в интернет за политиките на измама във всички големи вериги. Ние пък ги разказваме на вас.
1. Червеното означава намаление
Една от първите и основни хитрости е да ви научат, че червеният цвят означава намалена цена, дори истината да е съвсем различна. Винаги гледайте внимателно цената, независимо в какъв цвят е.
2. Огромни колички
Количките за пазаруване се правят големи, за да имате усещането, че купувате малко.
3. Плодовете и зеленчуците са в началото на магазина
Защо? Защото по този начин купувате това, което смятате за необходимо и полезно в началото, а после ще минете през останалата част от магазина и ще излезете от собствените си граници.
4. Млечните продукти са в края на стелажите
Замисляли ли сте се защо студените витрини са винаги в края? Много е просто. Всеки купува мляко, а за да го намерите, ще се наложи да минете през целия ред изкушаващи храни.
5. Илюзията за свежест
В повечето магазини плодовете и зеленчуците се излъскват до блясък, а в някои дори ги пръскат с вода, независимо че така загниват по-бързо. Просто в мозъка се създава впечатление на нещо тъкмо откъснато. Не се заблуждавайте.
6. Цветя и свежи аромати
Също ефектна заблуда. Когато ви замирише на свежи цветя, се отделя допамин и имате чувството за измамно спокойствие.
7. Глад
Топлите фурни и мирисът на храна стимулират вашето слюноотделяне и ви карат да почувствате глад. На повечето витрини биха ви разрешили да опитате храната. Политиката е, че гладният клиент е добър клиент.
8. Карат ви да обикаляте
Най-важните продукти като хляб, яйца, масло и мляко са разпръснати из целия магазин.
9. Плочките и подредбата е различна при скъпите рафтове
Забелязали ли сте как има изкарани препятствия пред някои коридори? Това се прави съвсем умишлено, за да не можете да минете бързо и да разгледате всичко. Някои супермаркети сменят дори плочките, за да друса количката и да се наложи да забавите скоростта.
10. Сложни цени
0,99 е по-добре от 1,01, нали? Подсъзнателно 1 стотинка увеличава стойността си, макар всъщност да няма нищо такова.
11. Крият евтините продукти, които не са на промоция
Почти винаги стоят зад по-скъпите, обърнете внимание следващия път.
12. Братчета и сестричета
Например: до бирата са чипсът и фъстъците, до бисквитите и сладките неща са соковете и безалкохолните. Всичко се прави, за да си купите повече.
13. Месото и рибата са на бял фон
Всичко е с цел да изглеждат по-свежи. А дървените рафтове създават усещането за уют и започвате да харчите повече.
14. Карат ви да се заигравате
Два шампоана на цената на 1! Страшна оферта, купуваме. Някак на заден план остава идеята дали изобщо ви е необходимо.
15. Музика
Неслучайно повечето супермаркети имат дори свое радио, което ви разказва за намаленията. Ако досега се опитваха да ангажират всички сетива без слуха, е вече е изпълнено, вие сте тяхна марионетка.