Китайските фалшификатори винаги са били в крак с развитието на технологията във всяко едно от направленията ѝ. Напоследък основната им цел са продуктите на Apple. Никой обаче не е очаквал, че в Китай ще направят перфектния фалшификат на цял магазин на марката.
Магазинът се намира в Кунмин и е бил забелязан от 27-годишна американска блогърка, която живее в града. От Ройтерс потвърждават, че всичко в магазина и извън него напълно отговаря на оригиналните - бяло Apple лого, дървени маси и усмихнат персонал, за който е чест да работи за такова име. В помещението има специално обособени секции, посветени на различните продукти. Големи плакати рекламират iPhone 4 и MacBook Pro. Според блогърката, чийто прякор е BirdAbroad, мястото напълно прилича на истинските Apple центрове по света и измамата би могла да се усети наистина много трудно. Елементарна справка показала, че в Кунмин няма магазини на Apple. Съществуват 13 оторизирани представители на марката, но те не са във фирмени магазини.
Още миналата седмица BirdAbroad пише в блога си: "Това е фалшификат на Apple. Прекрасно менте, направо брилянтно. Най-сполучливото копие на магазин, което някога съм виждала. И понеже съм любопитна, влязох в магазина и поговорих с продавачите, които, заклевам се, съвсем искрено вярваха, че работят за Apple."
След публикуването на информацията в блога, световните медии веднага се свързват с говорителя на марката, но той отказва всякакъв коментар. Единственото, което съветва клиентите, е да проверят в сайта на Apple къде по света се продават продуктите им.
Според американски специалисти Китай през годините се е превърнал в синоним на евтина работна ръка, а оттам и евтино производство. Това впрочем може да го каже всеки един от нас. Наличието на цял магазин-фалшификат показва колко незначително е понятието "интелектуална собственост" в Китай.
Все още не е ясно дали във въпросния магазин в Кунмин се продават оригинални или фалшиви стоки. Възможно е стоката да е оригинална, но да е внесена контрабандно и по този начин да са спестени данъци.
Вижте кратко видео на BirdAbroad из магазина:
След кратка разходка в близост до така добре изработения фалшификат на "Apple Store", блогърката се натъкнала на още два подобни магазина. На единия пишело "Apple Stoer" - грешка, която би трябвало да говори достатъчно за произхода на стоките вътре. Ако изобщо някой в Китай се замисля за значението на думите "оригинален", "гаранция", "права" и т.н. След огромния интерес, който откритието на BirdAbroad предизвика, властите в Кунмин започнаха да правят разследване по случая. Междувременно в блога на Джесика (както се казва всъщност) бе подета инициатива за качване на снимки на фалшиви Apple магазини по цял свят. Списъкът набъбва, а засега в него фигурират снимки с обекти от Мандалей в Мианмар, Загреб в Хърватия, Ню Йорк и др.
Днес стана ясно, че след проверка на над 300 магазина в цялата страна, китайските власти са затворили два от тях, тъй като не представили нужните документи. И двата се намират в град Кунмин. Интересно е за тези няколко дена, откакто BirdAbroad за първи път повдигна темата, колко нови "оригинални" магазина са се появили в света. И ако в целия скандал не беше намесено името на Apple, реакциите щяха ли да бъдат така светкавични? Питаме и, честно казано, отговор не чакаме.