
Човек вече не може спокойно да си разглежда снимки и да им се кефи, защото никога не знае дали не гледа някой фалшификат, умело създаден от зъл гений. Точно такъв е случаят със снимките, които ще ви покажем сега. Да, те изглеждат съвсем като истински, но всъщност са манипулирани.
1. Това снимка, направена от Международната космическа станция ли е? (снимката горе)
Не, не е. Това не е слънчево затъмнение. Откритието е направил ентусиаст, запален по снимки на Космоса, който съвсем категорично още преди време отрече автентичността на снимката. Въпреки това тя се появява през няколко месеца и създава безкрайна еуфория. Много е красива, но всъщност е създадена от потребителя A4size-ska, в DevianArt.
2. Късите панталонки на тези жени ли са предизвикали катастрофата?
Според множество Twitter акаунти с историческа насоченост, гледката на жени с къси панталони през 1937 г. е била достатъчно предизвикателна, за да предизвика катастрофа. Само дето не е вярно. А и това не е първият път, в който дами обуват къси панталонки и излизат навън.
Колегите от Gizmodo са се свързали с Архива на Торонто и са поискали повече информация за въпросната снимка. Тя е направена действително през 1937 г., но е режисирана. Освен това се оказало, че в архива има множество подобни снимки с жени по предизвикателни панталонки, датирани много по-рано от тази.
Иначе, ако се загледате по-добре, сами ще разберете, че всичко е нагласено, защото по "катастрофиралата" кола няма никакви щети.
3. Стивън Сегал направил ли е "ушички" на Владимир Путин?
Не, не е. Въпреки че беше на първа страница в Reddit, това всъщност е Photoshop манипулация. Оригиналната снимка е от Getty и е направена през март 2013 г.
4. Има ли охранителна камера пред дома на Джордж Оруел?
Познайте - няма. Естествено, снимката е обработена, а автор на манипулацията е Стив Улаторн, който през февруари 2012 г. побърка потребителите в интернет. И до ден днешен тази снимка се показва тук-там. Всъщност Улаторн е направил цяла серия от такива обработени изображения, в които комбинира исторически сгради със знаци от нашето съвремие.
5. Това дете наистина ли ближе сладолед със свастика?
През 30-те и 40-те години нацистите слагат свастики навсякъде. Но точно тази снимка е фалшива. Тя е от филма на Анджей Вайда от 1983 г. "A Love in Germany".
6. Истинска ли е тази екстремна самоснимка?
Отговорът е само един - не е. Както виждате от оригиналната снимка вдясно, авторът просто се е добавил на нея. Въпреки че е фалшива обаче, смятаме, че манипулацията е доста добра, защото успява да осмее цялата тази луда мания по селфитата. Сещате ли се каква е последната мода в тази посока? Ще ви припомним - самоснимки след секс.