Фреди Меркюри

роден на 05 сеп 1946 в Занзибар,
музикант, певец
1970 Фреди Меркюри, Брайън Мей и Роджър Тейлър създават групата Queen

Биография:

Фарук Булсара, известен като Фреди Меркюри, е роден на 5 септември 1946 г. на остров Занзибар. Родителите му се казват Боми и Джер Булсара. Баща му Боми бил държавен служител, който е работел като касиер за британското правителство. Сестрата на Фреди - Кашмира, е родена през 1952 г. През 1954 г., когато е на осем години, Фреди е изпратен в английското училище „Св. Петър“, което се намира на около 50 мили от Бомбай. Там приятелите му започват да го наричат Фреди, семейството му също започва да го нарича така.

В това училище Фреди играе типично английски спортове. Мрази крикета и бягането на дълго разстояние, но обича хокея, спринта и бокса. Когато е на 10 години, става шампион по тенис на маса. Фреди е не само добър спортист, но и много артистичен. На 7 години започва да свири на пиано, обича изкуството и е бил забележителен с това, че е правил скици на своите приятели и близки.

През 1958 г. петимата приятели Фреди Булсара, Дерик Бранч, Брус Мъри, Фаранг Ирани и Виктори Рана формират училищната рок банда „The Hectics”, в която Фреди свири на пиано.

През 1964 г. Фреди се премества заедно със семейството си в Англия.

През ваканциите работи на различни места. Работил е в кетъринга на летище Хийтроу, в склад, където работата му е била да вдига и нарежда тежки щайги и кашони. Един от колегите му го попитал с какво се занимава по принцип, защото забелязал, че Фреди има много „деликатни“ ръце. Той отговорил, че е музикант, който просто си запълва времето с тази работа.

През 1966 г. е приет в колежа за изкуства и дизайн „Ийлинг“. Уменията, придобити там по-късно, Фреди използва при изработването на „герба“ на групата Queen.

Професионална кариера:

След завършването на колежа Фреди се присъединява към няколко групи, а междувременно продава дрехи втора употреба на Kensington Market в Лондон. През 1969 г. формира групата Ibex, която по-късно е прекръстена на Wreckage. Групата не успява и той се присъединява към бандата Sour Milk Sea, но тя също се разпада в началото на 70-те.

През април 1970 г., Меркюри започва да работи с китариста Брайън Мей и барабаниста Роджър Тейлър, които преди това са били част от групата Smile. Въпреки резервите, които имат останалите членове на бандата относно избора на име, Фреди нарича новата им група Queen. По същото време сменя фамилията си от Булсара на Меркюри.

Фреди Меркюри се изявява като певец, фронтмен на Queen, композитор и брилянтен изпълнител на живо.

Автор е на 10 от общо 17-те песни в албума "Queen's Greatest Hits": "Bohemian Rhapsody", "Seven Seas of Rhye", "Killer Queen", "Somebody to Love", "Good Old-Fashioned Lover Boy", "We Are the Champions", "Bicycle Race", "Don't Stop Me Now", "Crazy Little Thing Called Love" и "Play the Game".

Най-забележителният аспект на творчеството му като композитор е обединяването на жанровете, които използва: рокабили, прогресив рок, хеви метал, госпел и диско.

Забележителен е със своите изпълнения на сцена заради театралното си представяне, което предизвиква истински фурор сред публиката на неговите концерти.

Що се отнася до личния му живот – още в началото на 70-те Меркюри има дълготрайна връзка с Мери Остин, с която го запознава Брайън Мей. Но в средата на 70-те той започва връзка с американеца, който е изпълнителен директор на Elektra Records.

До 1979 г. Фреди вече системно посещава гей барове и клубове и има множество връзки с различни партньори. През 1985 г. започва връзка с коафьора Джим Хатън. По това време най-вероятно Фреди вече е заразен с вируса на ХИВ. През 1990 г. Хатън си прави тест за ХИВ, който се оказва положителен. Той живее с Фреди 6 години, грижи се за него и е там, когато Фреди Меркюри умира на 24 ноември 1991 г., на 45-годишна възраст от пневмония и усложнения, предизвикани от СПИН.

Смъртта на Фреди Меркюри представлява важно събитие в историята за борбата със СПИН. През април 1992 г. останалите членове на Queen основават "The Mercury Phoenix Trust" – обединение, което набавя милиони лири за различни благотворителни инициативи, свързани с борбата със СПИН. Бандата също така издава няколко албума след смъртта на своя фронтмен и има няколко концертни изяви.

Въпреки ярката си сценична индивидуалност, Фреди е всъщност много срамежлив и стеснителен човек, особено сред хора, които не познава. Самият той споделя: „Когато съм на сцената, съм екстровертен, но отвътре аз съм един съвсем различен човек“.

Дискография:

солови албуми:

Mr. Bad Guy (1985)

Barcelona (1988)

The Freddie Mercury Album във Великобритания, или The Great Pretender в САЩ (1992)

The Freddie Mercury Solo Collection (2000)

"Lover of life, singer of songs" (2006)

Албуми на Queen:

1973 - Queen
1974 - Queen II
1974 - Sheer Heart Attack
1975 - A Night At The Opera
1976 - A Day At The Race
1977 - News Of The World
1978 - Jazz
1980 - The Game
1981 - Flash Gordon
1982 - Hot Space
1984 - The Works
1986 - A King Of Magic
1989 - The Miracle
1991 - Innuendo
1991 - A Day At The Races (Bonus Tracks)
1995 - Made In Heaven
1997 - Rock
1999 - These Are the Days Of Our Lives (Book)
2002 - Night At The Opera (DTS)
2002 - Live Killers 
2005 - Jewels 
2005 - Return Of The Champions
2008 - Cosmos Rocks

   
 
НАЙ-ЧЕТЕНИТЕ